Ara

Web Sitemiz Yenilendi...                        
İçeriğe git

Ana menü:

Diyabet Haberi

KURUMSAL
 

Şeker Hastalığı Nedir?

Lüleburgaz Özel Derman Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Demet DENİZ TEKATAŞ ile şeker hastalığı, tipleri, belirtileri ve tedavisi hakkında konuştuk. Diyabet Mellitus yani şeker hastalığı, günümüzde giderek artan sıklıkta karşımıza çıkan kronik bir hastalıktır. Dünyada 250 milyon kişide diyabet hastalığı olduğu bilinmektedir. Önümüzdeki 20 yıl içerisinde bu sayının 380 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir.

Vücut, ana yakıt veya enerji kaynağı olarak, glikoz denilen özel bir şekere gereksinim duyar. Vücut, ekmekler, kahvaltı gevrekleri, pirinç, makarna, patates, süt, yoğurt ve meyve gibi karbonhidratlı yiyeceklerden glikoz üretir.

Glikozun vücutta dolaşımı kan aracılığıyla olur, bu düzey çok fazla veya çok az olmamalıdır. Glikoz belirli bir düzeyin üzerine çıkarsa, bir kısmı kandan çıkıp vücut dokularına girmek zorunda kalır.

Glikozun bir kısmı ise karaciğerde depolanmıştır, böylece gerektiğinde daha sonra kullanılır. Glikoz düzeyi çok düşerse, karaciğerde depolanmış olan glikozun bir kısmı, düzeyi yeniden yükseltmek için kana salıverilir.

İnsülin, midenin hemen altında yer alan bir beze olan pankreas tarafından üretilen bir hormondur. İnsülin, vücut hücrelerinin “kapılarını” (glikoz kanalları) açan ve glikozun, enerji için kullanılmak üzere kandan hücrelere geçmesini olanaklı kılan bir anahtar gibidir. Bu sürece, glikoz metobolizması denir.

Şeker hastalığında, pankreas ya insülin üretemez veya ürettiği insülin doğru bir şekilde çalışamaz. İnsülinin işini yapmaması durumunda ise, glikoz kanalları kapanır. Glikoz kanda birikerek yüksek kan şekeri düzeylerine yol açar, bu da şeker hastalığı ile bağlantılı sağlık sorunlarına neden olur.

İki ana tür şeker hastalığı vardır :

  • 1. Tür (Tip 1 Diyabet)
  • 2. Tür (Tip 2 Diyabet)
  • Tip 1 Diyabet (1.tür)

İnsüline bağımlı şeker hastalığı veya çocuk şeker hastalığı denirdi. 1. tür şeker hastalığı herhangi bir yaşta meydana gelebilirken, genellikle çocuklarda ve genç yetişkinlerde teşhis edilir.

1. tür şeker hastalığı, şeker hastalarının yüzde 10-15’ini etkileyen, daha az görülen bir şeker hastalığı türüdür.

1. tür şeker hastalığında pankreas, insülin üreten hücrelerin vücudun kendi bağışıklık sistemi tarafından yok edilmiş olması nedeniyle, yeterli insülin üretemez. İnsülinin, yerine konulması gerekir. Bu nedenle, 1. tür şeker hastalarının, yaşayabilmek için her gün insülin almaları gerekir. Şu anda insülin sadece iğne veya insülin pompası ile verilebilir, ancak gelecekte onu almanın başka yöntemleri mümkün olabilir.

EN FAZLA KİMİN 1. TÜR ŞEKER HASTASI OLMA İHTİMALİ VARDIR?

Uzm. Dr. Tekataş:  1.tür şeker hastalığının kesin nedenini henüz bilmiyoruz ama, aile bağlantısı olduğunu biliyoruz.  Bununla birlikte sadece, virüs kaynaklı enfeksiyon gibi bir şey, pankreastaki insülin üreten hücreleri yok etmesi için vücudun bağışıklık sistemini harekete geçirdiğinde meydana gelebilir. Buna oto bağışıklık reaksiyonu denir.

1.TÜR ŞEKER HASTALIĞI ÖNLENEBİLİR Mİ VEYA TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

Uzm. Dr. Tekataş:  Büyük ölçüde araştırmalar sürdürülüyorsa da, bu aşamada 1. tür şeker hastalığının önlenmesi veya tedavisi için bir şey yapılamamaktadır. amaç, kan şekeri düzeyini hedefe mümkün olduğunca yaklaştırmaktır.

Tip 2 Diyabet (2.Tür)

  • Buna insüline bağımlı olmayan şeker hastalığı veya yetişkin-yaş başlangıçlı şeker hastalığı denirdi. Şeker hastalarının yüzde 85-90’ını etkileyen, açık farkla en yaygın türdür. Genellikle yetişkinler etkilenirken, şimdi daha fazla genç, hatta çocuklar bile 2. tür şeker hastalığına yakalanmaktadır. 2. tür şeker hastalığı, bir yaşam biçimi hastalığıdır ve yüksek tansiyon, anormal kan yağları ve göbek bölgesinde ekstra kiloların bulunduğu, klasik ‘elma şekilli vücut’ ile güçlü bir şekilde ilişkilidir.
  • 2. tür şeker hastaları, insüline karşı dirençlidir. Bu, pankreasın insülin ürettiği ama insülinin olması gerektiği gibi çalışmadığı anlamını taşır. Pankreas, daha fazla insülin üretmek için daha çok çalışır. Sonuçta, glikoz dengesini olması gerektiği gibi korumak için daha fazlasını üretemez ve kan şekeri düzeyleri artar. Sağlıklı bir yaşam biçimini benimsemek tablet ve/veya insülin ihtiyacını geciktirebilir. Ancak, tabletlere ve/veya insüline ihtiyacınız olursa bunun hastalığın doğal ilerlemesi olduğunu bilmek önemlidir. İhtiyaç duyulur duyulmaz tablet ve/veya insülin alarak, şeker hastalığının neden olduğu komplikasyonlar azaltılabilir.
  • En fazla kimin 2. tür şeker hastası olma ihtimali vardır?

  Çok iyi bilinen risk etkenleri vardır. Bunlardan bazıları değiştirilebilir, bazıları değiştirilemez.

  DEĞİŞTİRİLEMEYEN RİSK ETKENLERİ

• Aile geçmişinde şeker hastalığı

• Yaş – yaşlandıkça risk artar

• Şu koşullardaki kadınlar:: > ağırlığı 4.5 kilodan fazla bir çocuk doğuranlar veya gebelik şekeri olanlar > Polikistik Yumurtalık Sendromu denilen rahatsızlığı olanlar. DEĞİŞTİRİLEBİLEN RİSK ETKENLERİ • Yaşam biçimi

• Kilo > bedensel etkinlik düzeyi

• Tansiyon > yediğimiz yiyeceklerin türü

• Kolesterol

• Sigara içmek

2. TÜR ŞEKER HASTALIĞI ÖNLENEBİLİR Mİ?

Uzm. Dr. Tekataş: 2. tür şeker hastalığı riski taşıyanlar, sağlıklı bir yaşam biçimi uygulayarak bu hastalığa yakalanmayı geciktirebilir ve hatta önleyebilirler. Bu, özellikle şeker hastalığı riski taşıdıkları kendilerine söylenirse, düzenli fiziksel etkinlikleri, sağlıklı yiyecek seçimleri yapmayı ve sağlıklı kiloyu içerir.

Belirtileri:

Ağız kuruluğu

• Olağandan daha fazla susamak

• Tuvalete, özellikle geceleri, daha fazla gitmek

• Kendini yorgun ve halsiz hissetmek

• Daima açlık hissetmek

• İyileşmeyen  cilt enfeksiyonları veya kızarıklıkları

• Kiloda değişiklikler

• Açıklanamayan kilo kaybı

• Bacaklarda veya ayaklarda ağrı veya karıncalanma

• Bulanık görme

Şeker hastalığı nasıl tedavi edilir?

    1. tür ve 2. tür şeker hastalıklarında tedavinin amacı, kan şekeri düzeylerinizi hedefe mümkün olduğunca yaklaştırmaktır.

    1. tür şeker hastaları için: Her gün insülin iğnesi ve sağlıklı bir yaşam biçimi.

    2. tür şeker hastaları için: Başlarda sadece sağlıklı yiyecekler ve düzenli bedensel etkinliklere, daha sonra bazen tabletler ve/veya insüline gereksinim duyulabilir.

 

 

 
İçeriğe dön | Ana menüye dön